piatok 29. augusta 2014

Orechovo - karamelový zákusokOrechové zákusky mám veľmi rada a keď sú s karamelovou plnkou - hmmm mňam, tento bol naozaj výborný. Povrch koláča som posypala kakaom, pretože milujem chuť horkého kakaa, ale posypať a dozdobiť sa to dá hocičím, napríklad hoblinkami čokolády, farebnou posýpkou, orechmi.....
cesto:

5 vajcia

200 g kryštálového cukru

1 dcl vlažnej vody

0,6 dcl oleja

250 g polohubej múky

4-5 lyžíc mletých orechov

1 prášok do pečiva
Žĺtky vyšľaháme s cukrom, vlažnou vodou a olejom. Po vyšľahaní pridáme do vyšľahaných bielkov. Do toho si primiešame orechy a múku s práškom do pečiva. Dôkladne a jemne premiešame. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 180°C asi 30 minút. Rozmer plechu 36 x 26 cm. 
---------
Ak cesto šľaháte kuchynským robotom, tak celé vajíčka vyšľaháme na najvyššom stupni s cukrom, pridáme vlažnú vodu a olej. Po vyšľahaní pridáme orechy a múku s práškom do pečiva.
karamelová plnka:

300 ml mlieka

1 vanilkový puding

2 lyžice kryštálového cukru

250 g Hery alebo masla

1 karamelové Salko    (ja používam obyčajné salko, kde plechovku salka varím v hrnci z vodou asi 1 hodinu a nechám vychladnúť, takto pripravené salko nám chutná lepšie ako už hotové kúpené karamelové)


Do mlieka dáme cukor a puding, poriadne premiešame a za stáleho miešania privedieme k varu. Varíme 1 minútu, odstavíme, puding prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

Keď nám puding vychladne primiešame do neho maslo, ktoré musí mať tak isto izbovú teplotu, aby sa nám plnka nezrazila a poriadne vyšľaháme. 


Nakoniec pridáme salko a ešte došľaháme. Plnku natrieme na vychladnutý korpus, ozdobíme šľahačkou a posypeme kakaom.
šľahačková plnka:

2 x 250 ml  33% smotany 


4 lyžice práškový cukor

2 stužovače do šľahačky
Smotany šľahám každú zvlášť, potom ich spojím a natriem na koláč.
Smotanu vyšľaháme s cukrom, asi v polovici šľahania pridáme stužovač do šľahačky a došľaháme.alebo môžeme urobiť šľahačku s mascarpone250 ml  33% smotany


250 g mascarpone 
      
stužovač do šľahačky

5 lyžíc práškového cukruSmotanu si vyšľaháme s 1 lyžicou práškového cukru, pred koncom šľahania pridáme stužovač do šľahačky a došľaháme.


V druhej mise si vymiešame mascarpone so 4 lyžicami práškového cukru a po častiach do toho vmiešame vyšľahanú šľahačku.
1 komentár:

Ďakujem za všetky komentáre, robia mi veľkú radosť. Komentáre sú moderované, čiže objavia sa až trocha neskôr.