UPOZORNENIE


Žiadam návštevníkov môjho blogu, aby nekopírovali a nešírili zkopírovaný obsah blogu bez môjho vedomia a súhlasu za účelom ďalšieho verejného publikovania Všetky príspevky - texty a fotografie - sú výlučne mojim duševným vlastníctvom a sú chránené v zmysle autorského zákona č.618/2003 Z.z.ZÁKON o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon). Ak si ale chcete recept alebo blog zazdieľať na svoje sociálne siete, hneď pod každým receptom sú ikonky na zdieľanie.

Za pochopenie ďakujem.

piatok 24. novembra 2017

Francúzsky krémešAni v tej najluxusnejšej reštaurácií alebo cukrárni nechutí krémeška tak úžasne, ako keď si ju pripravíte doma. Tento recept mám tiež zdedený od mojej maminy a vždy keď ho upečiem, tak ho nikdy nie je dosť. Recept je pomerne jednoduchý, môžte si ho ešte urýchliť aj kupovaným cestom, ale ja ho väčšinou pripravujem týmto skvelým, jednoduchým falošným lístkovým cestom, ktorý je na nerozpoznanie od toho pravého. No samozrejme, že pravé poctivé lístkové cesto je najideálnejšie.

cesto:300 g hladká múka

250 g margarín / hera

200 ml kyslá smotana

veľkosť plechu - 33 x 31 cmpostup:
1.
Do misy si dáme múku, zmäknutý margarín, kyslú smotanu a vypracujeme cesto. Netreba sa s tým veľmi baviť, stačí aby sa nám to všetko pekne spolu zmiešalo, trvá to môžno tak 5 minút.
Vypracované cesto v mise prikryjeme mastným papierom, odložíme na chladné miesto na pár hodín, najlepšie cez noc.

2.
Odležané cesto si rozdelíme na polovicu a každú rozvaľkáme na obrátenom pomastenom a mierne múkou posypanom plechu. Rozváľane cesto popicháme vidličkou a dáme piecť do vyhriatej rúry. 


Pečieme pri teplote 190°C do ružova. Cesto musí byť poriadne prepečené, aby bolo chrumkavé. Hneď po upečení cesto podrežeme niťou, aby sa nám oddelilo od plechu.


3.
Pripravíme si plnku:


vanilková plnka:750 ml mlieka

150 g kryštálového cukru


2 vanilkové pudingy-prášok alebo 2 zlaté klasy


2 lyžice hladkej múky


3 žĺtky


3 bielky


200 g masla alebo margarínu


Do mlieka si dáme cukor, vanilkové pudingy, hladkú múku, 3 žĺtky a poriadne premiešame. Dáme variť a za stáleho miešania uvaríme hustý puding. Odstavíme a hneď si vyšľaháme sneh z 3 bielkov a štipky soli. Hneď ešte do horúceho pudingu vmiešame vyšľahaný sneh, 


poriadne ale zľahka premiešame.


Necháme vychladnúť.

4.

Keď nám puding vychladne na izbovú teplotu, tak do neho zašľaháme maslo, ktoré musí mať tak isto izbovú teplotu. Poriadne vyšľaháme

a takto pripravenú plnku natrieme na vychladnutý upečený plát cesta.

5.
Dáme vychladiť a na vychladený natrieme šľahačkovú plnku.šľahačková plnka:2 x 250 ml 33% smotany na šľahanie

2 kopcovité lyžice práškového cukru 

2 stužovače do šľahačky

Smotany šľahám každú zvlášť, potom ich spojím a natriem na koláč.

Smotanu vyšľaháme s cukrom, asi v polovici šľahania pridáme stužovač do šľahačky a došľaháme.


6.
Pripravíme si čokoládovú polevu.čokoládová poleva:100 g čokolády na varenie alebo horkej čokolády

25 g cery

1 kávovú lyžičku oleja

Čokoládovú polevu si pripravíme rozpustením čokolády, tuku a oleja nad parou.

7.
Druhý upečený plát cesta si dáme na podložku, hrboľatou stranou dole, aby nám rovná strana ostala hore, tým pádom sa nám čokoláda bude ľahšie nanášať a bude samozrejme aj krajšia. Polejeme plát čokoládovou polevoua necháme stuhnúť.

8.
Keď máme čokoládu stuhnutú, poliate cesto nakrájame na obdĺžniky alebo štvorce, veľkosťou aké chceme mať rezy a poukladáme ich pomocou nejakej podberačky, jeden vedľa druhého na natretú šľahačkovú plnku. Treba si to takto vopred pokrájať, aby sa nám to potom lepšie krájalo. Čokoládový plát ako aj potom celý koláč krájame ostrým nožom, ktorý namáčame do horúcej vody, následne ho poutierame aby bol suchý a krájame, opakujeme po každom reze.

4 komentáre:

Ďakujem za všetky komentáre, robia mi veľkú radosť. Komentáre sú moderované, čiže objavia sa až trocha neskôr.